9 pomysłów na powrót do formy dla młodych mam

Jak wyjść do restauracji z niemowlakiem i nie zwariować?
18 lipca 2017
Sposoby na znalezienie czasu dla rodziny
1 sierpnia 2017

Chcesz być fit mamą, ale brakuje Ci czasu i pieniędzy? Przeczytaj ten tekst a ruszysz się z kanapy.

Nie jestem trenerką ani ekspertką od ćwiczeń. Nie doradzę, dzięki któremu treningowi stracisz dodatkowe kilogramy, a który pomoże Ci uzyskać sześciopak na brzuchu. Wychodzę jednak z założenia, że najważniejsze jest zrobić pierwszy krok. Kiedy lekarz da już zielone światło na ćwiczenia, a Ty poczujesz, że masz ochotę się poruszać, trzeba jednak znaleźć jeszcze na to czas i środki.

Gdy brakuje Ci pieniędzy...

Ideałem jest prywatny trener, który przyjdzie do domu, pomoże Ci odzyskać formę i jeszcze przyniesie zdrowy i dietetyczny obiad. Jednak jeśli Twoje środki na sport pochłonięte zostały przez pieluszki, proponuję Ci parę alternatyw dla drogich karnetów do siłowni.

  • Trening w domu. W zależności od dziecka, w czasie drzemki możesz zmieścić nawet godzinę ćwiczeń. W Internecie jest mnóstwo propozycji: od strechingu po niezły wycisk z Chodakowską lub Mel B. Powstało wiele blogów i vlogów poświęconych fit mamom, które mogą być motywacją, ale także instruktażem do urozmaiconych ćwiczeń we własnym salonie.
  • Gratisowe treningi. Mieszkając w Warszawie, łatwo znaleźć ciekawe ćwiczenia zupełnie za darmo, zwłaszcza latem. Od jogi (m.in. na Bemowie, w Łazienkach Królewskich czy Prochowni Żoliborz) po bieganie (akcja Biegam, bo lubię). Do tego dochodzą zajęcia w lokalnych domach kultury lub organizowane przez gminy, które mogą być bezpłatne lub kosztować symboliczną kwotę.
  • Spacery. Z mniejszym dzieckiem, przy ładnej pogodzie, można pokonać nawet kilkanaście kilometrów. Spacerując szybszym tempem, przy okazji zahaczając o siłownię plenerową, skreślamy trening z listy.
  • Tańsze wejściówki. Do niektórych obiektów sportowych wejściówki w nietypowych, mniej atrakcyjnych godzinach, potrafią być sporo tańsze. Dotyczy to zwłaszcza basenów w godzinach porannych.

Gdy brakuje Ci czasu ....

Ostatnio przeczytałam, że Beyonce zatrudniła do swoich bliźniąt 6 nianek i 2 pielęgniarki. W takich warunkach też bym wróciła w ekspresowym czasie do formy. Jeśli jednak ciężko Ci się wyrwać na trening, mam dla Ciebie kilka propozycji.

  • Trening z dzieckiem. Coraz więcej klubów fitness organizuje ćwiczenia dla mam z dziećmi. Dzieci się bawią lub leżą obok, a Ty wyciskasz z siebie siódme poty. To oczywiście teoria. W praktyce trening jest często przerywany żądaniami jedzenia czy zmiany pieluszki, ale co poćwiczysz, to Twoje.
  • Trening w grupie mam. Na Facebooku można znaleźć różne propozycje ćwiczeń z instruktorką, razem z dziećmi, przede wszystkim na świeżym powietrzu. Nie dość, że poćwiczysz, to jeszcze poznasz mamy z okolicy.
  • Bieganie z dzieckiem. Tutaj potrzebny jest wózek biegowy, który pozwoli jednocześnie zajmować sie pociechą i biegać. Jeśli trafisz w czas drzemki, dasz radę przebiec nawet kilkanaście kilometrów.
  • Poranne wstawanie. To propozycja dla tych, których dzieci wstają już o określonej porze. Jeśli masz szczęście i jest to powiedzmy 7 rano, to warto kilka razy w tygodniu wstać wcześniej i pójść poćwiczyć. Może pobiegać w pobliskim parku albo przynajmniej poćwiczyć na macie w pokoju obok, zanim maluch powita dzień.
  • Wakacje fitness. Jeśli od dawna nie ćwiczyłaś lub czujesz, że potrzebujesz dużej dawki motywacji, warto namówić partnera na wspólne wakacje fitness. Organizowane zwykle w ciekawym miejscu (w górach, nad morzem, nad jeziorem), mogą być alternatywą dla typowych wakacji. Część z tych obozów dopuszcza zabranie dziecka, więc Ty ćwiczysz, a reszta rodziny zwiedza okolicę. Sytuacja typu win-win.

Komentarze są wyłączone.