Cytologia – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Sposoby na znalezienie czasu dla rodziny
1 sierpnia 2017
Pokaż wszystkie

Cytologia – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Dlaczego warto wykonywać cytologię raz w roku?

Cytologia może uratować Ci życie – naprawdę. Jest to szybkie, bezbolesne badanie profilaktyczne, pozwalające na zdiagnozowanie stanów przednowotworowych i raka we wczesnym stadium. Materiał do badania może być pobrany przez lekarza ginekologa lub przez położną. Cytologię najlepiej wykonać między 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego. Należy pamiętać, żeby badanie było wykonane przed ewentualnym badaniem USG ginekologicznym przez pochwę i przed badaniem u ginekologa.

Jak przygotować się do pobrania cytologii?

Na dwa dni przed cytologią unikaj kąpieli w wannie lub basenie. Nie stosuj też globulek dopochwowych, nie współżyj i nie używaj wibratora. W trakcie badania lekarz ginekolog lub położna wprowadzi do pochwy jednorazowy wziernik. Za pomocą jałowej specjalnej szczoteczki pobierze materiał z tarczy i z kanału szyjki macicy, a dokładnie z miejsca, które stanowi granicę pomiędzy dwoma rodzajami nabłonka. To właśnie tutaj dochodzi do rozwoju patologicznych stanów szyjki macicy (zapaleń, czy infekcji).

W ponad 90% za te stany odpowiada infekcja wirusem HPV. Zakażenie tym wirusem nie zawsze oznacza rozwój nowotworu. Istnieją różne typy tego wirusa, mniej lub bardziej złośliwe. Nasz układ odpornościowy również jest w stanie zwalczać takie infekcje. Jeżeli jednak doszło do zakażenia i rozpoczął się proces onkogenny, dzięki regularnej cytologii możliwe jest uniknięcie raka. Wykrycie wirusa HPV we wczesnym stadium pozwala zastosować odpowiednie leczenie i cieszyć się zdrowiem intymnym.

Cytologia klasyczna czy płynna?

To często zadawane przez pacjentki pytanie. Do wyboru mamy cytologię klasyczną, podczas której pobrany materiał jest rozprowadzany na szkiełku. Następnie wymaz utrwala się specjalnym preparatem. Szkiełko jest wysyłane do laboratorium i oceniane pod mikroskopem przez patomorfologa.Drugim rodzajem badania profilaktycznego jest cytologia LBC, zwaną cienkowarstwową lub płynną. W tym badaniu stosuje się nową technologię, dzięki której badanie jest dokładniejsze, a wynik bardziej wiarygodny. Materiał pobrany za pomocą szczoteczki umieszczany jest w całości w specjalnym, płynnym buforze, a następnie wysyłany do laboratorium.

Dlaczego cytologia płynna jest lepsza?

Różnica między zwykłą cytologią a płynną polega na tym, że wszystkie komórki pobrane podczas wymazu są widoczne pod mikroskopem. W przypadku cytologii klasycznej część komórek może w ogóle nie trafić na szkiełko lub mogą być zniszczone podczas rozmazywania. Komórki mogą też nakładać się na siebie i są wówczas słabo widoczne.


Kolejną zaletą tego badania kontrolnego jest fakt, że możemy z tej samej próbki wykonać więcej badań. Jeśli ginekolog po otrzymaniu wyniku cytologii zleci dodatkowe badania, np. test HPV, nie trzeba ponownie pobierać wymazu. Dodatkowe badania można wykonać do 30 dni od pobrania cytologii.

1 Komentarz

  1. Kinga pisze:

    Fajny, przydatny artykuł 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.